SHARE

Stilisti flokëve me prejardhje shqiptare Marki Shkreli ka lindur në 1987 në Michigan të ShBA-ve. Marki vjen nga një familje e parukjerësh shqiptarë. Ai u trajnua nën mjeshtërinë e David Pressley, një legjendë tashmë në Amerikë. Jeta e tij profesionale është e vendosur midis Nju Jorkut dhe Los Anxhelosit. Puna e tij shfaqet në Vogue, Harper’s Bazaar, Revista Purple, Pop, Dazed, An Other, V, D, Interview, Muse, Re-Edition, Edit, CR Fashion Book, Man Fantastic, Double, Numer, Variety, New York Times, Revista Dior, Revista e Festave dhe Revista e Vetëshërbimit. Klientët e famshëm janë emra VIP si Drew Barrymore, Emma Watson, Tilda Swinton, Diane Lane, Chloe Sevigny, Elle Fanning, Gwendoline Christie, Juliette Lewis, Grimes, Charlotte Casiraghi, Kate Upton, Ginnifer Goodwin, Keri Russell, Haley Bennett, Nathalie Emmanuel, Neve Campbell, Gabriella Wilde, Candice Swanepoel, Gigi Hadid, Zoey Deutch, Victoria Beckham dhe Pamela Anderson. Për të vijuar edhe me brand-et: Lanvin, Theory, Uniqlo, Sephora, Espirit, Edun, Michael Kors, Sonia Rykiel, AllSaints, Cole Haan, Swarovski, Victoria’s Secret, Nine West, Diesel, Zac Posen, Adidas, Vince, H & M, Gap, Chloè, Moncler dhe Dior. Në vijim revista on-line “Touch Fashion” do të sjellë një intervistë ekskluzive me të mirënjohurin , stilistin Marki Shkreli!
Përgatiti:Endrit Hoxhaj