SHARE

Një nga mënyrat më të mira për të pastruar trupin tuaj nga toksinat është përmes supave. Ato janë një metodë e fuqishme detoksifikimi që do t’i sigurojë trupit, ushqyesit thelbësorë. Një supë e mirë me perime do të përmirësojë funksionin e mëlçisë, veshkave, lëkurës, sistemit limfatik dhe frymëmarrjes, duke parandaluar në mënyrë efektive akumulimin e toksinave.

Supërat gjithashtu mund të zvogëlojnë inflamacionin, të rrisin nivelet e energjisë, të kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak, të rinovojnë qelizat tuaja, të pastrojnë lëkurën, ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të parandaloni një sërë sëmundjesh.

Në përgjithësi, duhet të hani 5-6 pjata supë në ditë dhe të pini shumë ujë. Supat më të mira përmbajnë erëza dhe perime të tilla si xhenxhefil, shafran i Indisë, qimnon, hudhra ose kanellë.

Perimet e zakonshme të përdorura në supa janë spinaqi, kale, pula, karrota, qepë dhe kungull i njomë, si dhe panxhari ose patate të ëmbla.

Më poshtë keni një recetë:
  • 2 filxhana me brokoli të prerë imët
  • 3 gjethe selino
  • 1 qepë me madhësi mesatare (e grirë imët)
  • 2 karota
  • 2 gota lëng kockash
  • 1 një lugë çaji me lëng limoni
  • 2 lugë të vajit të kokosit
  • kripë
Përgatitja:

Nxeheni fillimisht vajin e kokosit në një tenxhere, pastaj shtojeni qepën, brokolin, selinonë dhe i lini të skuqen për rreth 5 minuta. Shtoni karotat e prera imët dhe lëngun e kockave.

E lini supën të ziejë përreth 20 minuta. Nga fundi i shtoni kripën dhe lëngun e limonit. Nëse dëshironi ta bëni kremoze, pasi të jetë ftohur përdorni një blender dore.

Shijojeni!