SHARE
A keni dëgjuar ndonjëherë për Pasteli?

Kombinimi i një shije të ëmbël dhe fuqia shëruese është e rrallë, por kjo recetë është shembull i përkryer i një kombinimi të tillë.

 

Çfarë është Pasteli?

Është një ilaç i bërë nga dy super përbërës të shëndetshëm, susam dhe mjaltë.
Disa njerëz preferojnë ta marrin të gatshme ndërsa ne ju rekomandojmë ta përgatitni vetë.

Në këtë artikull mund të mësoni se si ta bëni këtë ilaç të shëndetshëm dhe të shijshëm që quhet
“byrek mjaltë-susam.”

Përbërësit:
  • 300g tahin (pastë susami direkt nga fusha)
  • 300g mjaltë organik
Përgatitja:

Para se t’i përzieni përbërësit në një tas, mblidhni lëngun nga maja e tahinit në fushat ku mbillet. Ky lëng tahini do t’ju ndihmojë të formojnë Pastelin.

Ngjitni një sasi të vogël të disa farave të susamit mbi topat e lëngut që është i trashë si ngjitës (pra ngjitini ato si në figurën në krah) dhe mbajini në frigorifer. Gjithashtu mund të shtoni edhe arra, lajthi, fistikë dhe çfarëdo arra të tjera që ju pëlqejnë. Disa njerëz bëjnë rosto Pasteli, por ne nuk e rekomandojmë këtë, sepse ngrohja mund të shkatërrojë ushqyesit.

Pasteli mund të konsumohet si një kurë ose meze e lehtë, por nuk duhet të hani më shumë se 2-3 në ditë, sepse çdo top ka kalori, kështu që nuk do të dëshironit të hani shumë.

Kombinimi i këtyre dy përbërësve është një mrekulli në mesin e ushqyesve.

Pasteli është i pasur me:

zink
hekur
fibër
magnez
kalcium
bakër
vitamina B

Për të qenë më i saktë – të gjithë ushqyesit për të cilët trupi juaj ka nevojë!

Sipas ekspertëve, Pasteli ndikon pozitivisht në rregullimin e yndyrës në gjak, sidomos në rregullimin e raportit midis LDH dhe HDL kolesterolit si dhe në uljen e triglicerideve.

Pasteli është i mirë për aritmi, hipertension, dhe takikardi, dhe gjithashtu rregullon qarkullimin e gjakut.

Ky ilaç i lashtë do t’ju japë energji të mjaftueshme për përpjekjet fizike dhe mendore, dhe konsumi afatgjatë i Pastelit do t’ju ndihmojë të reduktoni ankthin, lodhjen kronike, dhe depresionin. Rrit në mënyrë të konsiderueshme dëshirën seksuale në të dyja gjinitë, meshkuj dhe femra. Ky kombinim ka një efekt qetësues në rastet e stresit kronik brenda tre javësh të konsumimit të rregullt.

Ne ju rekomandojmë të provoni këtë recetë, sepse besojmë se ju nuk do të keni provuar ndonjë ilaç më të shëndetshëm dhe më të shijshëm deri tani!