SHARE

Një enë me supë me domate duket si një ushqim klasik amerikan, por edhe shumë vende evropiane e pëlqejnë. Duke ia shtuar disa përbërës, kjo supë tradicionale mund të shndërrohet në diçka të fuqishme, në një ilaç që e shkatërron kancerin.

Supa në fjalë mund të reduktojë rrezikun, madje edhe e trajton kancerin, si dhe shumë probleme të tjera shëndetësore.

Përbërësit:
 • Një konservë me domate
 • ¾ e gotës domate të vogla, të freskëta, të shpëlara dhe të prera
 • Një qepë të grirë
 • Dy thelpinj të hudhrës, të grira
 • ½ e gotës perime, me pak kripë
 • Një lugë vaj kokosi
 • Dy lugë pluhur shafrani
 • ½ e lugës kripë Himalaje
 • Një lugë uthull molle
 • Një lug borzilok të tharë
 • Piper të zi
Përgatitja:

Në fillim e ngrohni pllakën në nxehtësi mesatare. Skuqni qepën dhe thelpinjtë e hudhrës në një tigan. Veproni kështu për një minutë. Kur të jenë skuqur, shtoni pluhurin e shafranit dhe domatet e vogla. Kur domatet të jenë zbutur, shtoni domatet nga konserva, perimet dhe uthullën e mollës. Shtoni borzilokun e thatë dhe i vloni.
Uleni pak temperaturën dhe e lini të qëndrojë aty për pesë minuta.

Shkyçni temperaturën dhe përzieni supën, derisa të zbutet. Shtoni disa kokrra piper të zi për shije.

Sekreti i fuqisë së kësaj supe qëndron te përbërësit e tij:

Shafrani

Shafrani njihet si luftues i inflamacioneve, lufton shumë sëmundje, përfshirë kancerin, artritin dhe sëmundjet e zemrës. Shafrani përmban substancën kurkuminë, që lufton kancerin e zorrëve dhe të gjirit, si dhe melanomën dhe leukeminë.

Piperi i zi

Po ashtu e lufton inflamacionin dhe në partneritet me shafranin, shton efektin e kurkuminës për 2000 për qind.

Domatet

Likopeni është një antioksidues i gjetur në domate që ndihmon në kontrollimin e inflamacioneve, mbron trupin nga lloje të ndryshme të kancerëve dhe e forcon shëndetin kardiovaskular. Konsumoheni këtë supë së paku dy herë në javë për të parandaluar inflamacionet kronike, që shkaktojnë kancerin, sëmundjet e zemrës, sklerozën multiple dhe diabetin.