SHARE

Gjumi luan një rol të rëndësishëm në shëndetin psikik. Për shembull, gjumi përfshihet në shërimin dhe përmirësimin e zemrës dhe enëve të gjakut. Mungesa e gjumit ndërlidhet me sëmundje të zemrës, sëmundje të veshkave, presionin e lartë të gjakut, diabetin dhe pikën në tru. Gjumin e pengon edhe tretja jo e mirë, urthi dhe refleksi.

Për fat të mirë, ky problem mund të trajtohet në mënyrë natyrale – duke përzier qumështin e kokosit, xhenxhefilin dhe shafranin.

Lëngu funksionon falë vetive shëruese që ofrojnë përbërësit.

Vaji i kokosit përmban yndyra të shëndetshme që parandalojnë problemet tretëse.

Nga ana tjetër, shafrani është përbërës i fortë kundër inflamacioneve.
Shafrani ofron këto veti shëruese:

  • Shëron dhe zbut traktin tretës;
  • Detoksikon trupin duke stimuluar punën e mëlçisë;
  • Parandalon dhe e lufton kancerin;
  • Redukton dhimbjet dhe temperaturën;
  • Parandalon ulcerat;
  • Lehtëson dhimbjet nga artriti.

Pos këtyre përbërësve, lëngu përmban mjaltë dhe piper të zi. Piperi i zi është i nevojshëm për përmirësimin e absorbimit të kurkumës, derisa mjalti ofron veti të shumta shëruese.

Ja si ta përgatisni

Përbërësit:

2 gota qumësht kokosi organik;
1 lugë pluhur xhenxhefili organik;
1 lugë pluhur shafrani organik;
1 lugë mjaltë;
¼ e lugës piper të zi.

Përgatitja:

Përziejini të gjithë përbërësit në një enë, pa mjaltin, më pas i zieni për pesë minuta në temperaturë të lehtë. Pastaj shtoni mjaltin dhe e lini përzierjen të ftohet. Lëngu e zbut stomakun tuaj, e përmirëson tretjen dhe parandalon acidin refluks.