SHARE

Ka bimë që konsiderohen mrekulli të natyrës, pasi japin efekte mbreslënëse në organizëm. Pa dyshim, natyra ka çdo përgjigje që i nevojitet shëndetin tonë, për këtë arsye është e rëndësishme të njohim çdo bimë.

Ky artikull i kushton një vëmendje të veçantë dafinës. Rezulton jo vetëm si një gjethe me erë të mirë, por gjithashtu edhe si kuruese ndaj disa sëmundjeve.

Ja cilat janë gjendjet shëndetësore në të cilat ka ndikim pozitiv kjo gjethe:
 • Dobësi dhe energji e ulët
 • Cistet
 • Spazmat
 • Simptoma primenstruale
 • Dhimbje koke dhe migrenë
 • Artritin
 • Depresionin
 • Nervin shiatik
 • Infeksione të lëkurës
 • Dhimbjet muskulare,
 • Fryrjet abdominale
 • Kontraktimet në muskuj dhe nerva

Mënyra për të përfituar nga secilat nga përfitimet që mund të ofrojë gjethe dafina është e thjeshtë:
Filloni ta pini çajin e përftuar nga gjethet e saj, në mënyrën e mëposhtme:

Përbërësit:

30 gr. gjethe të thata dafine
– ujë

Procedura dhe përdorimi:

Vloni ujë në një enë dhe hidhni sipër gjethet e thata.
Pas disa minutash hiqeni nga nxehtësia, mbulojeni me tenxhere dhe lëreni të ftohet.

Është e mirë ta pini këtë çaj esëll në mëngjes dhe në mbrëmje para gjumit.

The post Kjo gjethe është bekim nga Zoti: Lufton pagjumësinë, presionin e lartë, sheqernat e tepërt dhe yndyrnat në gjak appeared first on Femina.al.