SHARE

Vaji i kuminit të zi është aq shumë i dobishëm sepse përmban mbi 100 përbërës si vajra aromatikë, minerale, vitamina dhe enzima. Kumini i zi është një zgjidhje për të gjitha problemet.

E vetmja që duhet të bëni është ta përdorni, sidomos vajin sepse përmban forfor, hekur, komponime karbohidratesh dhe antibiotikë të cilët janë të aftë të vrasin mikrobe. Analiza kimike që i është bërë kokrrës ka zbuluar se përmban karroten i cili konvertohet në vitamin A në mëlci. Kjo vitaminë është e njohur edhe për vetitë e saj kundra tumorit.

Kohët e fundit studimet kanë treguar se këto fara rrisin sistemin imunitar si dhe rezistencën ndaj sëmundjeve. Përdorimi i vazhdueshëm ka veprim parandalues kundra shumë sëmundjeve.

Kush është shumë i fiksuar me shëndetin duhet ta përdorë vajin e kuminit të zi 3 herë në ditë, për mëngjes, drekë dhe darkë. Një sasi shumë e vogël e përzierë me mjaltë do të jetë shumë efektive. Alternativa të tjera janë me dafinë të zierë, ne lëngun e portokallit apo në çaj.

Këto janë sëmundjet që kurohen me kuminin e zi: Humbja e flokeve, dhimbje koke, pagjumësia, marramendja dhe dhimbja e veshit, zbokth ne kokë, dhimbje dhëmbi, grykët dhe pezmatim i fytit, çrregullime të gjëndrave endokrine, puçrra fytyre, si dhe të gjitha llojet e sëmundjeve të lëkurës.
Gjithashtu vitiligo dhe lebra, shërimin e shpejtë të frakturave, reumatizma, diabeti, hipertensioni, uljen e kolesterolit në gjak, për asgjësimin e gurit në veshka, dizuri, hepatiti, kolitin, për të gjitha sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes, dhimbje barku, diarre dhe gazrave gastrointestinale, sëmundje të syve, amebë.

Është gjithashtu efektive në rastet e inflamacionit të gjëndrës së prostatës, astmën, ulcerat, kanceri, impotencë, lodhje të përgjithshme, humbje e oreksit, plogështi dhe përtacisë si dhe rrit aktivitetin e trurit dhe të mësuarin përmendësh.

Receta për sëmundje të ndryshme:

– Një lugë gjelle e vajit të kuminit të zi para mëngjesit tuaj ju bën aktiv gjatë gjithë ditës.

– Një lugë gjelle e vajit të kuminit të zi në darkë ju jep një gjumë të qetë.

Është një kurë për të gjitha sëmundjet nëse e përdorni rregullisht.
Ajo përdoret për të trajtuar sëmundjet në këtë mënyrë:

 1. Intensiteti nervor: Një lugë e vogël me vaj të zi shoqëruar me një filxhan çaji do të eliminojë të gjitha simptomat e tensionit.
 2. Kollë dhe astmë: Fërkojeni gjoksin dhe kurrizin me vajin e kuminit të zi, pini tre lugë vaj në ditë, dhe mund të thithni avujt e një përzierje vaj kumini dhe ujë.
 3. Aktivizimi i memories dhe perceptimit të shpejtë: Një lugë çaji vaj kumini me 100gr nenexhik te zierë për 10 ditë.
 4. Diabetin: Përgatitni një përzierje me një filxhan fara kumin, nje filxhan fara kardamomi, gjysmë filxhan lekurë shege e gjysmë filxhan aloe vera. Shtypini mirë farat derisa të bëhën pluhur. Merrni një gjysmë lugë të vogël nga përzierja bashkë me një lugë vaj të zi cdo mëngjes për një muaj.
 5. Veshka dhe gurë: Bëni pluhur 250gr fara kumini të zi dhe i përzieni me 250gr mjaltë. Merrni dy lugë nga kjo përgatitje dhe I përzieni mirë me gjysmë gotë me ujë të nxehtë. Kjo përzierje duhet të pihet çdo ditë para mëngjesit, së bashku me një lugë çaji vaji të zi.
 6. Për një pamje të këndshme: Përzieni një lugë gjelle vaj kumini me një lugë gjelle vaj ulliri. Fërkoni fytyrën me këtë përzierje dhe lëreni për një orë. Lajeni me sapun dhe ujë (Diferenca do të jetë e qartë)
 7. Të vjella: Një lugë çaji me karafil plus një lugë gjelle me vaj kumini, këto në nenexhik të zier 3 herë në ditë.
 8. Për të parandaluar të gjitha sëmundjet: Një lugë gjelle vaj kumini bashkë me një lugë mjalt çdo mëngjes.
 9. Sëmundjet e zemrës: Pijeni vajin e kuminit me cfarëdo lloj pije të ngrohtë. Kjo tret dhjamin dhe hap venat dhe arteriet.
 10. Dhimbje koke: Fërkojeni ballin dhe anët e fytyrës afër veshëve me vajin e kumint të zi dhe bashkë me një lugë te vogel vaj 3 herë në ditë para vakteve dhe dhimbja e kokës do të zhduket plotësisht.
 11. Aciditeti dhe dhimbjet e stomakut: Pini një filxhan qumësht me një lugë gjelle vaj Kumini 3 herë në ditë për 5 ditë dhe të gjitha problemet e stomakut do të zhduken.
 12. Humbja e flokëve: fërkojeni kokën mirë me limon dhe lëreni për ¼ orë. Lani flokët me shampo dhe pas tharjes së plotë përdorni vajin kuminit në të gjithë kokën. Përsëriteni për një javë dhe humbja e flokëve do të ndalet krejtësisht.
 13. Sëmundjet e syrit dhe ulje të shikimit: Fërkojini qepallat dhe cepat e syve gjysëm ore para se të flini me 1 lugë kumin, 1 luge vaj ulliri dhe një filxhan lëng karrote. Përsëriteni për rreth 1 muaj.

The post Vaji i kuminit të zi: ilaçi natyral që shëron dhe parandalon gjithçka, përveç vdekjes! appeared first on Femina.al.