SHARE

Gjëndra e tiroides dihet tashmë që është shumë e rëndësishme të qëndrojë në parametra ideal sepse ndikon në shëndetin e përgjithshëm të trupit. Hormonet që prodhohen nga kjo gjendër e vogël janë përgjegjëse për metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrnave. Prandaj kur tiroidja nuk sekreton mjaftueshëm hormone ndodh ajo që quhet hipotiroide.

Sot do t’ju rekomandojmë një recetë që rregullon tiroiden dhe ndihmon të humbisni peshë në mënyrë natyrale.

Por, si ta kuptoni që jeni prekur nga hipotiroidja?
Ja disa nga simptomat e saj:
 • Ulje e dëshirës seksuale
 • Rënie e flokeve
 • Depresion
 • Intolerancë ndaj temperaturave të ftohta
 • Humbja e memories
 • Acarime të shpeshta
 • Kapsllëk
 • Dhimbje të muskujve
 • Lodhje
 • Dobësi
 • Shtim në peshë
 • Lëkurë të thatë

Nëse vëreni se keni disa nga këto simptoma, duhet të shkoni tek mjeku juaj sa më shpejt që të jetë e mundur. Në këtë mënyrë, do të jeni në gjendje të shmangni dëmet dytësore që shkaktohen nga moskontrollimi i hipotiroidizmit në kohë.

Receta
Përbërësit:
 • Një çerek lugë çaji, lëng limoni
 • Një çerek lugë çaji, arrëmyshk
 • Një çerek lugë çaji, xhinxher të grirë
 • Një lugë lëng portokalli
 • Një gjysmë luge çaji kanelle
 • Një filxhan me lëng boronice të freskët
 • Dy gota uji
Metoda e përgatitjes:

Hidheni ujin në një tenxhere të vogël dhe vendoseni në zjarr. Pasi të ketë vluar uji, shtojani lëngun e boronicës, kanellën, xhinxherin dhe arrëmyshkun. Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të pushojë për 20 minuta.
Pastaj shtoni lëngun e limonit dhe lëngun e portokallit.

Pijeni në temperaturë dhome ose të freskët.