SHARE

Amishët njihen për mënyrën e tyre të jetës, pa teknologji moderne dhe pa ilaçe. Jetojnë në përputhje me natyrën dhe shërohen vetëm me ilaçe natyrale. Një prej preparateve të tyre natyrale është edhe melhemi i zi, i cili përdoret për shërimin e inflamacioneve, cisteve dhe të thatit.

Edhe pse melhemi është me ngjyrë të zezë, nuk lë pas njolla të zeza në lëkurë. Është i sigurt edhe për përdorim te fëmijët, sepse është krejt natyral.

Receta e Amishëve për melhemin e zi
Përbërësit:
  • 3 lugë të mëdha përzierje nga kufilma, kumaku dhe gjethe delli – ndikojnë kundër infeksioneve, baktereve dhe nxitin shërimin, posedojnë antioksidues;
  • 2 lugë të vogla gjalpë “shea” – ndikon kundër inflamacioneve dhe mundëson ndikim më të thellë të melhemit;
  • 2 lugë vaj kokosi – ushqen në mënyrë natyrale dhe ndihmojnë shërimin më të shpejtë;
  • 2 lugë të mëdha dyll të bletëve – konservon materiet ushqyese në melhem;
  • 1 lugë të vogël vitamina E – pozitivisht ndikon në shëndetin e lëkurës dhe shëron;
  • 2 lugë të mëdha karbohidrate pluhur – nxjerrë bakteret dhe helmet;
  • 2 lugë të mëdha argjilë – nxjerrë kemikatet dhe helmet prej lëkurës, mospërdorni i pajisje prej metalit për përzierje;
  • 1 lugë të madhe mjaltë – ndikon kundër baktereve dhe si hidratues.
  • 20 pika vaj eterik të livandës – rigjeneron dhe zvogëlon dhimbjet.
Përgatitja:

Para përgatitjes së melhemit duhet ta përgatitni përgatitjen nga kufilma. Për këtë ju nevojitet nga një e lugë e madhe nga bimët, të imtësuara, dhe gjysmë lugë vaj ulliri.

Përzieni përgatitjen nga kufirma, shtoni gjalpin, vajin e kokosit, dyllin e bletëve, vitaminat E dhe mjaltin, në një enë. Ngroheni ujin dhe me kujdes përziejini përbërësit me lugë prej druri, derisa të treten të gjithë përbërësit.

E hiqni nga zjarri dhe shtoni i karbohidratet, argjilën dhe vajin eterik të livandës dhe gjithçka përzieni mirë.

Me shpejtësi melhemin e vendosni në kavanoz prej qelqit dhe e lini të forcohet. E ruani në kavanoz të mbyllur fort dhe e përdorni te problemet e ndryshme.

Si ta përdorni melhemin?

I pastroni mirë hapësirat e lënduara. Vendosni një sasi të melhemit të zi në plagë dhe e mbuloni me një fashë të pastër. E lini të veprojë për disa orë për ta nxjerrë infeksionin. Nganjëherë nevojiten deri në dy ditë për t’i hequr edhe copëzat e mbetura të metalta nga lëkura.

Poashtu mund edhe ta konsumoni për probleme të brendshme. Një lugë në ditë nga ky melhem dhe do t’i harroni të gjitha problemet e dhimbjet.