SHARE

Hipotireoza do të thotë prodhimi jo i mjaftueshëm i hormoneve të gjëndrave tiroide. Shkaktari më i shpeshtë i hipotireozës është infeksioni autoimun kronik i gjëndrave tiroide. Mjekësia popullore propozon një recetë të thjeshtë, por shumë efektive për personat që vuajnë nga kjo gjendje.

Receta përbëhet nga dy përbërës, që lehtë mund t’i keni në dorë.

Përbërësit:
  • 15 boça të reja të pishës (3 deri 5 cm)
  • 50 ml vodkë
Mënyra e përgatitjes:

Bluajini boçat, aq më shumë që të mundeni, më pas i vendosni në një kavanoz të qelqtë, më pas ia derdhni vodkën, e mbuloni kavanozin dhe e lini masën që të qëndrojë ashtu për dhjetë ditë.

Mënyra e konsumimit:

Konsumoni pesë pika të kësaj tinkture, tri herë në ditë, për tri javë rresht. Pos se rregullon punën e gjëndrave tiroide, kjo përgatitje përdoret në mjekësinë popullore për të shëruar reumën, pastrimin e organeve të frymëmarrjes, shërimin e kollës dhe hipotireozën.