SHARE

Gurët e tëmthit mund të shfaqen tek të gjithë nga të moshuarit deri tek moshat e reja. Fillimisht mund të mos ketë shenja, ndërsa në raste të tjera shfaqen simptomat përmes alergjisë ose skuqjes. Grafitë shpesh herë nuk janë të sigurta për kontrollin e gurëve të tëmthit. Ato mund të jenë në shumë madhësi dhe ngjyra, nga jeshile e errët, në të bardhë dhe madje edhe të kuqe. Ato shkaktojnë uljen ose rritjen e kolesterolit dhe gjithashtu kapen kryesisht tek organizmat të lidhura me mëlçinë.

Receta
Përbërësit:
  • ½ filxhan vaj ulliri
  • 4 lugë kripë Epsom
  • 1-2 qitro (lëngu)

Deri në orën 14:00: Nuk duhet të hani ose të pini asgjë. Përzieni 4 lugë të kripës Epsom me 3 gota ujë. Vendoseni në një enë dhe kjo vlen për 4 doza. Doza e pare që duhet të konsumoni është ¼ e kësaj.

Deri në orën 20:00: Pini pjesën e mbetur të përzierjes.

Pas orës 21:45: Përgatisni lëngun e qitros dhe përziheni me ½ filxhan vaj ulliri dhe hidheni përzierjen në një kavanoz qelqi. Më pas mbylleni dhe shkundeni deri sa të formohet një lloj smoothie ose përzierje homogjene.

Deri në orën 22:00: Pijeni këtë dhe në rast se vëreni pagjumësi, qëndroni me kurriz për 20 minuta. Në këtë mënyrë gurët e tëmthit do të rrëshqasin më lehtë brenda.

Më pas pijeni pjesën e mbetur nga përzierja, por jo para orës 6:00 të mëngjesit. Pas disa orësh pijeni dozën e fundit. Pas 2 orësh hani diçka të shëndetshme. Ditën tjetër do të keni diarre, por kjo është një efekt i mirë anësor.